Nazywam się sławomir Czerniak...

POZNAJMY SIĘ

LUBARTÓW TO MIASTO, W KTÓRYM SIĘ WYCHOWAŁEM I DORASTAŁEM...

W Lubartowie mieszkam od 50 lat. Moja mama, która była pielęgniarką i tata wykonujący zawód lekarza postanowili związać się z Lubartowem.

Naukę rozpocząłem w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubartowie, a następnie kontynuowałem ją w Liceum Ogólnokształcącym obecnie im. Księcia Pawła Sanguszki. W tamtym czasie angażowałem się także w zajęcia w naszym klubie sportowym Lewart. W wieku 15 lat wraz z kolegami zdobyliśmy wicemistrzostwo województwa w piłce nożnej, przegrywając w finale z Motorem Lublin. Kilka lat później w sekcji piłki ręcznej zdobyliśmy mistrzostwo województwa, pokonując takie drużyny jak Wisła Puławy i Lublinianka.

Po maturze studiowałem na Akademii Rolniczej w Lublinie (obecny Uniwersytet Przyrodniczy) specjalizując się w maszynach spożywczych. Uzyskałem tytuł magistra inżyniera. Po studiach odbyłem obowiązkowe szkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy w Poznaniu uzyskując kwalifikacje dowódcy plutonu czołgów.

Kariera zawodowa

W 1989 roku rozpocząłem pracę w Spółdzielni Mleczarskiej w Michowie początkowo jako kierownik produkcji a po 3 latach jako członek zarządu. Jednym z efektów mojej pracy było zdobycie nagrody na Najciekawszy Wyrób Roku 1996 przyznawany przez Ministra Rolnictwa za dresingi jogurtowe. W tym czasie ukończyłem studia podyplomowe na Politechnice Lubelskiej na kierunku Informatyka przemysłowa i zarządzanie. 

Mając 33 lata otrzymałem odznaczenie Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej za uruchomienie pierwszej w Polsce linii do produkcji twarogu, na której do dzisiaj produkowany jest „Twarożek Babuni”. W drugiej połowie lat 90-tych zdobywałem doświadczenie w firmie Intercell produkującej papier i opakowania. Firma zatrudniała wtedy około 3000 ludzi i była liderem na polskim rynku. Do ważnych doświadczeń wyniesionych z tamtych lat mogę zaliczyć zdobytą wiedzę z zakresu zarządzaniu jakością w oparciu o normy ISO 9000.

Kolejne lata pracowałem w Spółdzielni Mleczarskiej w Lublinie, gdzie pełniłem funkcję zastępcy prezesa. Po połączeniu ze Spółdzielniami w Krasnymstawie i Zamościu zostałem dyrektorem Zakładu w Lublinie. Do najważniejszych osiągnięć z tamtych lat zaliczam uruchomienie nowoczesnej linii technologicznej, na której produkowane były produkty na zlecenie takich firm jak Bakoma czy Danone. Zarządzałem zespołem liczącym około 200 osób.

Lata 2010-2017 to czas, w którym prowadziłem własną działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości. Udało mi się w tym czasie nawiązać kontakty biznesowe z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami z Lubartowa. 

praca w pgk lubartów

W 2019 roku rozpocząłem pracę w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Lubartowie, gdzie zostałem prezesem zarządu. Po roku udało mi się zredukować „do zera” około milionową stratę, jaką zastałem obejmując stanowisko. Zaledwie w rok doprowadziłem PGK do prawie 800 tys. zł zysku. Udało się również uruchomić kogenerator produkujący prąd i ciepło z biogazu uzyskanego ze ścieków dostarczanych do lubartowskiej oczyszczalni. Jednak głównym osiągnięciem tamtych lat było zaprojektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę i dotacji 1,6 mln zł na budowę farmy fotowoltaicznej 1MW. Produkcja prądu z kogeneracji i fotowoltaiki wynosi rocznie około 1 800 000 kW co jest mniej więcej równe z rocznym zapotrzebowaniem PGK na prąd.  

aktualnie...

W styczniu 2022 roku zostałem wybrany na prezesa PSS Społem Radzyń Podlaski, gdzie zarządzam siecią 14-stu sklepów i zakładem piekarsko-cukierniczym. W tym czasie podejmowałem wiele działań mających na celu modernizacje i rozwój firmy. W wyniku tych działań w rankingu za rok 2022 PSS Radzyń Podlaski awansował z 74. na 58. miejsce wśród sieci Społem w Polsce.

Zbudowane zaufanie wśród Członków spółdzielni skutkowało wyborem mnie na 51. Zjazd Delegatów Związku Spółdzielni Spożywców Społem, a następnie na mający się odbyć 7. Kongres Spółdzielczości.

Lubartów – moje miasto

lubartów – miasto 2.0
zbudujmy razem przyszłość